ZEKİ Plus

ZEKİ Plus

ZEKİ PLUS Nedir ?

İşgücü piyasasında en az istihdam olanağı bulunan zihinsel engelli bireylerin; bağımsız yaşayabilmelerine, iş hayatına ve topluma dahil olmalarına, toplumsal bütünleşmeye katkı sağlayacak sürdürülebilir ve yenilikçi bir ekosistem oluşturulmasını hedefleyen Manisa OSB ZEKİ+ Projesi, T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından 2020 yılı Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında finanse edilmekte ve ZAFER Kalkınma Ajansı aracılığı ile Manisa Organize Sanayi Bölgemizce yürütülmektedir.

“Manisa OSB ZEKİ+ Projesi” ile 2017 yılında faaliyete geçen Manisa OSB Zihinsel Engelliler Korumalı İş Yeri (ZEKİ) Yaşam Merkezi’nde istihdam edilen zihinsel engelli bireylerin korumalı iş yeri sahibi firmaların ana fabrikalarında çalışmaları, böylelikle korumalı iş yerlerinde yeni istihdam olanakları oluşması sağlanmaktadır.

Sosyal İmkanlar

Proje kapsamında, ZEKİ Yaşam Merkezi’nde kullanılmayan mekanlarda yapılan tadilat ve tefrişat çalışmaları çerçevesinde 2 adet ZEKİ+ Üretim Atölyesi, Müzik ve Sanat olmak üzere 2 adet sosyal amaçlı atölye ve 1 adet açık hava spor alanı kazandırılarak, zihinsel engelli bireylerin sosyal, kültürel ve fiziksel gelişimleri desteklenmektedir. Projemize destek veren Manisa Özel Eğitim İş Uygulama Okulu tarafından ZEKİ Yaşam Merkezinde istihdam edilen zihinsel engelli bireylere resim, müzik ve spor eğitimleri verilmektedir.

ZEKİ Plus Sosyalliği Amaçlıyor

2 Adet ZEKİ+ Üretim Atölyesi
2 Adet Sosyal Amaçlı Atölye
1 Adet Açık Hava Spor Alanı
Çalışan Mutluluğu 100%

Zeki Plus Sosyalliği Amaçlıyor

2 Adet ZEKİ+ Üretim Atölyesi
2 Adet Sosyal Amaçlı Atölye
1 Adet Açık Hava Spor Alanı
Çalışan Mutluluğu 100%

Buradan broşürümüze ulaşabilirsiniz.

Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından verilen akademik eğitimler:

100
Zihinsel Engelli
Bireye
Mahremiyet, İletişim, Sağlıklı Beslenme, İlk Yardım,
Spor, Kişisel Bütçe, Öz Bakım Becerilerini Geliştirme
84 Saat
78
Aile Bireyine
Toplumsal Cinsiyet Eşitsizliği, Mahremiyet, Finansal Okur Yazarlık8
Saat
50
Dezavantajlı Kadına
Toplumsal Cinsiyet Eşitsizliği, Mahremiyet, Finansal okur Yazarlık8
Saat

Ayrıca Celal Bayar Üniversitesi’nin Sosyal Hizmetler Bölümü’nde eğitim gören 15 öğrenciye ZEKİ Yaşam Merkezimiz ve ZEKİ+ Projemiz yerinde tanıtılarak farkındalık eğitimi verilmiştir. Projemiz kapsamında, ZEKİ Yaşam Merkezi’nde faaliyet gösteren korumalı işyerine bir stajyer istihdam edilmiştir.

ZEKİ Yaşam Merkezi

19. Stevie Uluslararası İş Ödülü

ZEKİ Yaşam Merkezimizin ikinci etabı olarak hayata geçirdiğimiz ZEKİ+ Projesi ile 19. Stevie Uluslararası İş Ödülleri’nde Avrupa’da Yılın Kurumsal Sosyal Sorumluluk Programı kategorisinde Bronz Stevie Ödülü’nü kazanmıştır.

Zeki Plus

Eğitim

Manisa OSB ZEKİ+ Projesi” kapsamında engelli aile bireylerine toplumsal cinsiyet eşitsizliği, mahremiyet, finansal okuryazarlık alanlarında eğitimler verilmiştir.  

Zeki Plus

Eğitim

“Manisa OSB ZEKİ+ Projesi” kapsamında insan kaynakları sorumlularına engelli bireylerle iletişim konularında eğitimler verilmiştir.