Bir öğrencinin velisinin:

“Okul hiç bitmesin istiyorum, çocuğumun geleceğini göremiyorum.” 

sözü  Z.E.K.İ. Yaşam Merkezi’ne giden yolu açmıştır. 

Manisa Organize Sanayi Bölgemiz, ülkemizin planlı Organize Sanayi Bölgelerinin başında gelen ve sanayileşmenin getirdiği ihtiyaca bağlı olarak dönem dönem tevsi çalışmaları yapılarak yaklaşık 10.000.000 m²’lik toplam alan üzerinde kurulu, 50.000 çalışan ve 30’un üzerinde doğrudan yabancı ve yabancı ortaklı olmak üzere 200’ü aşkın sanayi tesisi ile, Ege Bölgesi’nde sanayinin kalbi ve Manisa şehrinin lokomotif gücüdür. Bölgemiz, 50 yıldır ülke ekonomisine, gerçekleştirdiği üretim, yarattığı dış ticaret hacmi ve sağladığı istihdamla katkıda bulunurken, sosyal sorumluluk projeleri ile de farkındalık yaratmakta, örnek projeler ile Ülkemizin politikaları çerçevesinde adımlar atmaktadır.

Özel eğitime ihtiyacı olan bireylerin temel yaşam becerilerini geliştirmek, topluma uyumlarını sağlamak, iş ve mesleğe yönelik bilgi ve beceriler kazandırmak olan T.C. Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim 3. Kademe Okullarından mezun veya 27 yaşından gün almış ve Halk Eğitim Merkezlerinde 1 yıllık kurs tamamlamış zihinsel engelli bireylerin çalışma ve toplum hayatına intibaklarının sağlanmasına destek vermek, yaşam koşullarını iyileştirmek, sosyal hayata kabullerini sağlamak, toplumsal gelişmelerden pay almalarını mümkün kılarak bağımsızlaşmalarına destek verecek imkanlardan faydalanmalarını temin etmek amacıyla bu bireyler için özel çalışma şartlarının yaratılarak, korunaklı ortamlarda istihdam edilmelerinin sağlanabileceği ve dünyada da örnekleri olan “Korumalı İşyeri” modelini Bölgemizde hayata geçirmek üzere Bölgemizce çalışmalar yürütülmüştür.

Zihinsel engelli gençlerin iş sahibi olabilmeleri, aynı zamanda 4857 Sayılı İş Kanunu, 23 Kasım 2013 tarih ve 28833 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Korumalı İşyeri Hakkında Yönetmelik ve sair mevzuat çerçevesinde Bölgemiz firmalarının engelli çalıştırma yükümlülüklerine istinaden istihdam edilmeleri amacıyla bireylerin ihtiyaç ve yeteneklerine göre donatılmış Korumalı İşyerlerinin faaliyete geçirilmesi amacıyla Organize Sanayi Bölgemizin 5.811,26 m²’lik İdari ve Sosyal Tesis Alanında toplam 1.535 m² olan Manisa OSB Z.E.K.İ. Yaşam Merkezi inşa edilmiş, Korumalı İşyerleri, kafeterya  bölümü ile 01.02.2017 tarihi itibariyle ilk olarak Teleset Elektromekanik San. Tic. A.Ş. ile  faaliyetine başlamış olup ikinci olarak  ise Standard Profil Ege Otomotiv San. Tic. A.Ş. ardından Vestel Beyaz Eşya A.Ş. , Bosch Termoteknik Isıtma ve Klima San. ve Tic. A.Ş. , Klimasan Tic ve AŞ.ve Vestel Elektronik A.Ş. firmaları ile faaliyetini sürdürmektedir. Toplam 12 adet Korumalı İşyeri Bölgemiz firmalarınca etap etap devreye alınmakta olup EMAS A.Ş. ile 01.06.2020 tarihi itibariyle sözleşme imzalanmıştır.

12 farklı korumalı işyeri kapasitesi bulunan Z.E.K.İ. Yaşam Merkezi’nin ortak kullanım alanlarına ve genel işleyişine dair ortak bir yönetim anlayışı belirlemek, farklı uygulamaların yaratabileceği olumsuzlukları engelleyebilmek adına firma temsilcileri ve Manisa OSB yetkililerinin bulunduğu bir danışma kurulu oluşturulmuştur. Bu danışma kurulu sayesinde Z.E.K.İ. ‘nin Türkiye çapında duyurulması için yapılacak faaliyetlerin belirlenmesi, iyi uygulama örneklerinin oluşturulması, yaşanan aksaklıkların çözümlenmesi gibi çeşitli konular ele alınabilmekte, böylece projenin sürdürülebilirliği sağlanmaktadır. Danışma kurulu üyeleri halihazırda üretime devam eden korumalı iş yeri firmalarının yetkilendirdiği kişiler tarafından ve Manisa OSB müdürü moderatorlüğünde ilk olarak 16.08.2017 tarihinde düzenlenmiş olup, altı aylık periyotlarla düzenli olarak yapılmaktadır.

İş sağlığı ve güvenliği kurulu olarak ZEKİ Korumalı işyerinde firma isg Profesyonelleri (isg uzmanı ve işyeri Hekimleri ) ile bir araya gelerek iş is ağlığı ve güvenliği ile ilgili süreçleri değerlendirip, Alınması gereken tedbir ve önlemler konusunda kararlar alarak iş güvenliği süreçlerini iyileştirmekteyiz. Ayrıca Yasal olarak takip ve kontrol edilmesi gereken süreçlerin de planlaması yapılmaktadır.

Çalışan engelli personellerin gelişimlerine katkı sağlamak amacıyla ise çeşitli eğitim faaliyetleri düzenlenmektedir. Yine ZEKİ Yaşam Merkezimizde her yıl düzenli olarak yılda 2 kere “Yaza Merhaba” ve “Kışa Merhaba” etkinlikleri düzenlenmektedir. Şubat 2020 yılında yapılması planlanan Made İn Manisa için  engelli çalışanlarıımızdan  rap grubu oluşturulmuştur.

Z.E.K.İ. Yaşam Merkezi  Ödülleri;Zihinsel Engelliler Korumalı İşyeri Projemiz İspanya’nın Barselona şehrinde düzenlenen 14. Stevie Uluslararası İş Ödülleri’nde (14. Stevie International Business Awards) Yılın Kurumsal Sosyal Sorumluluk Programında gümüş ödülüne layık görüldü

16 Mayıs 2017 tarihinde T.C. Sosyal Güvenlik Kurumu Manisa İl Müdürlüğü tarafından Z.E.K.İ. Yaşam Merkezi projesiyle zihinsel engelli vatandaşlarımızın istihdamına yönelik katkılarından dolayı ‘‘Teşekkür Ödülü’’ne layık gürüldü.

3 Aralık 2017 tarihinde düzenlenen Dünya Engelliler günü etkinliğinde Sn. Başbakanımız Binali YILDIRIM’IN projemizin engelli istihdamına sağladığı katkıdan dolayı teşekkür belgesi vermiştir.